Majitelé solárních elektráren se chystají na spor se státem o daň

Přidáno na server: 2011-04-29 21:48:51, počet zobrazení: 2687, zdroj: http://www.novinky.cz/ekonomika/231974-majitele-solarnich-elektraren-se-chystaji-na-spor-se-statem-o-dan.html. Další novinky zde.

Majitelé solárních elektráren neházejí v souvislosti s již zavedenou srážkovou 26% daní na solární energii flintu do žita. Jak uvedl právník Luděk Šikola, začínají investoři vymáhat po státu peníze odvedené během prvních tří měsíců platnosti této daně.

Majitelé solárních elektráren neházejí v souvislosti s již zavedenou srážkovou 26% daní na solární energii flintu do žita. Jak uvedl právník Luděk Šikola, začínají investoři vymáhat po státu peníze odvedené během prvních tří měsíců platnosti této daně.

Čím dříve totiž investoři podle Šikoly, jenž se se svou kanceláří zaměřuje na energetický sektor a mimo jiné zastupuje Českou fotovoltaickou průmyslovou asociaci, začnou s vymáháním, tím větší část odvedené daně mohou dostat zpět. A to i přesto, že je stále ve hře zrušení daně Ústavním soudem.

Vláda mezitím připravila návrh nového zákona, v němž se solární daní opět počítá. Na tento nový zákon se případné rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení současného zákona už vztahovat nebude.

Jak na to

Před podáním žaloby musí investoři nejprve protestovat proti sražení daně u distribuční společnosti, která jejich protest téměř jistě zamítne. Zamítnutý protest pak investor nechá přezkoumat u finančního úřadu, který stížnost rovněž zamítne.

„Teprve proti rozhodnutí finančního úřadu lze podat žalobu a spor tak přenést k soudu, který už se bude muset zabývat neústavností solární daně,“ vysvětluje Šikola.

Čas do konce května

Pokud chtějí firmy po státu vymáhat zpětně odvedenou daň za únor a březen, musí spor o ni zahájit do konce května.

Vláda chce na solární dani vybrat celkem více než 12 miliard korun v průběhu tří let od solárních elektráren s výkonem převyšujícím 30 kilowattů a připojených do sítě v letech 2009 a 2010. Těch by mělo být 2800 z celkového počtu skoro 13 000. [celá zpráva] Investoři však budou po státu podle Šikoly vymáhat nejen tuto částku.

„Budou se soudit nejen o dvanáct miliard odvedené daně, ale budou požadovat další náhradu škody. Například peníze, které museli vložit do elektrárny či na zvýšené finanční požadavky banky,“ uzavírá Šikola s tím, že by se celková suma mohla vyšplhat až na 15 miliard korun.

Solární 26% daň označila za neústavní skupina 20 senátorů, kteří 11. března podali k Ústavnímu soudu návrh na její zrušení. Rozhodnutí soudu se může protáhnout až do podzimu letošního roku.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019