Kopidlno nechce elektrárny

Přidáno na server: 2009-10-08 20:45:03, počet zobrazení: 2400, zdroj: http://jicinsky.denik.cz/zpravy_region/kopidlno-nechce-elektrarny20091001.html. Další novinky zde.

Kopidlno - Mnoho investorů má zálusk na pozemky v průmyslové zóně. Hodlají na nich postavit sluneční elektrárnu.

Kopidlno - Mnoho investorů má zálusk na pozemky v průmyslové zóně. Hodlají na nich postavit sluneční elektrárnu.

„Těch investorů je strašně moc, ale my chceme hlavně zaměstnat lidi. Elektrárna by městu prakticky nic nepřinesla kromě jednorázové odměny,“ vysvětlil starosta Kopidlna Petr Albrecht. Finanční obnos přislíbili všichni zájemci o pozemky, nikdo ale nepodal konkrétní nabídku v písemné podobě. Město by navíc z elektrárny nemělo ani vyrobenou energii, ta by šla největšímu poskytovateli v republice.

Výjimku udělala zdejší radnice v jediném případě. Jedna z firem zde chtěla zbudovat továrnu na plasty. To by přineslo i práci místním lidem. Krize ale ovlivnila plány společnosti, a ta požádala vedení Kopidlna, aby jí dočasně povolilo sluneční elektrárnu s tím, že si tak zlepší finanční situaci a továrnu pak postaví. „Byl to jediný případ, u kterého jsme udělali výjimku, protože půda firmě už patří a také má stavební povolení,“ sdělil Petr Albrecht.

Pozemky se rozkládají na zhruba 80 hektarech. Jediným větším zaměstnavatelem je místní dřevovýroba, obyvatel bez práce je tu přitom dost. „Míra nezaměstnanosti v Kopidlně a přilehlých obcích je 11 procent, po Vysokém Veselí nejvíce z mikroregionů okresu,“ řekl ředitel Úřadu práce v Jičíně Jiří Rada. Velká většina z nich je starších 50 let a těžko umístitelných na trhu práce.

Prostory na okraji města nepatří Kopidlnu, ale soukromníkům. „Hlídáme, aby tam vzniklo něco přijatelného s přínosem pro občany. Jsme si vědomi, že těžko zastavíme všechno,“ dodal starosta Petr Albrecht.

Zhruba 80 hektarů pozemků tak bude stále čekat na vhodného investora.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019