Kolektory už zaplatily čtyři nové třídy

Přidáno na server: 2009-12-01 21:43:46, počet zobrazení: 2254, zdroj: http://www.naseadresa.cz/cz/s347/c908-Zpravodajsky-portal/n23683-slunce-energie-Brno-skola-fovoltaika. Další novinky zde.

Všichni jsou spokojeni a střecha zůstala celá. Tak by se dal shrnout projekt na základní škole Kamínky v brněnské městské části Nový Lískovec. Soukromá firma Silektro tam nainstalovala a provozuje fotovoltaickou elektrárnu. Firma vydělá, škola taky, radnice může ukazovat výsledky zelené politiky.

Všichni jsou spokojeni a střecha zůstala celá. Tak by se dal shrnout projekt na základní škole Kamínky v brněnské městské části Nový Lískovec. Soukromá firma Silektro tam nainstalovala a provozuje fotovoltaickou elektrárnu. Firma vydělá, škola taky, radnice může ukazovat výsledky zelené politiky.
Školní střecha je pokryta solárními panely. Dohromady mají výkon přes 66 kW. Na jižní Moravě, která je společně s jižními a středními Čechami na sluneční záření nejbohatší, to představuje roční produkci zhruba 61 MWh. Do rozpočtu školy by to za pronájem střechy mělo během příštích dvaceti let přinést zhruba půl druhého milionu korun. Návratnost investice téměř osmi milionů korun do fotovoltaické elektrárny odhaduje investor, firma Silektro, na jedenáct let. Pak bude vydělávat. Škola nicméně již dnes za peníze z pronájmu nakoupila nové vybavení do několika tříd. Jde tedy o všestranně výhodný nápad, který by lze využít i jinde.

Kolektory jsou dobré i pro výuku fyziky

„Přemýšlel jsem, jak škola může získat další finance na provoz a rozvoj školy, ale i zkvalitňování výuky,“ představuje nápad ředitel základky Pavel Petr. Zhruba před půl rokem se domluvil s ředitelem firmy Silektro Juliem Čapkem, který v regionu hledal vhodnou plochu pro fotovoltaickou elektrárnu. Na střeše školní budovy vyrostlo 324 solárních panelů orientovaných na jih. V roce 2009 byly uvedeny do provozu.
„Nakoupili jsme nový nábytek do čtyř tříd a informace o elektrárně využíváme při výuce, například v hodinách fyziky. Firma navíc převzala odpovědnost za nepropustnost střechy, takže se o ni nemusíme dalších dvacet let starat,“ popisuje výody Petr.

„V současnosti je každá koruna dobrá, a ve školství to platí dvojnásob. Můžeme být příkladem pro ostatní školy, které mohou také oslovit potencionální investory. Navíc je vidět, že obnovitelné zdroje energie mohou být umístěny i na plochy, které jinak nelze k ničemu rozumnému využít,“ vysvětluje podporu školního projektu starostka Nového Lískovce Jana Drápalová, která měla zpočátku obavy o nově zrekonstruovanou střechu školy, ale ty se později ukázaly jako zbytečné.

Zájem o energii ze slunce podporují dotace

Česká republika v současnosti zažívá revoluční nástup solární energetiky. Cena energie vykupované ze solárních zdrojů se mění v čase. Klesá však maximálně o pět procent ročně. Nyní vykupuje Česko elektřinu ze slunečních elektráren za zvýhodněnou cenu, což se řídí různými parametry. U dodávek do sítě je podle Energetického regulačního úřadu pro letošek garantovaná výkupní cena až 12,89 korun za kilowatthodinu (bez DPH) u zdrojů s výkonem do 30 kilowatt a o deset haléřů nižší u výkonnějších zařízení. Tržní cena se nicméně pohybuje kolem dvou korun.

Novelu zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, která se týká hlavně snížení podpory výroby elektřiny ze slunečních zdrojů, schválila nedávno vláda. Energetickému regulačnímu úřadu to umožní od roku 2011 snížit výkupní ceny z fotovoltaiky o více než pět procent, pokud klesne návratnost investice do solární elektrárny pod 11 let. Při takovém postupu by se mohla za dalších zhruba deset let solární energie obejít zcela bez státní podpory.

Hrubá výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů se v roce 2008 podílela na tuzemské hrubé spotřebě elektřiny více než pěti procenty. Prim hrály vodní elektrárny. Až daleko za nimi zůstala biomasa, bioplyn, větrné elektrárny a téměř na posledním místě jsou fotovoltaické systémy. Ty ale na druhou stranu zaznamenaly šestinásobný nárůst produkce.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019