Je elektřina z uhlí levnější než solární energie

Přidáno na server: 2011-09-18 14:06:46, počet zobrazení: 2958, zdroj: http://sdeleni.idnes.cz/je-elektrina-z-uhli-levnejsi-nez-solarni-energie-fu5-/eko-sdeleni.aspx?c=A110913_094730_eko-sdeleni_ahr. Další novinky zde.

S blížícím se koncem roku slyšíme opět hysterické zprávy o tom, jak je solární energie drahá. Argumenty jsou stále tytéž. Solární energie je zlo, ke kterému nás tlačí Evropská unie. Podívejme se na základě aktuálních čísel, jak je to doopravdy.

S blížícím se koncem roku slyšíme opět hysterické zprávy o tom, jak je solární energie drahá. Argumenty jsou stále tytéž. Solární energie je zlo, ke kterému nás tlačí Evropská unie. Podívejme se na základě aktuálních čísel, jak je to doopravdy.

Zdroj: http://sdeleni.idnes.cz/je-elektrina-z-uhli-levnejsi-nez-solarni-energie-fu5-/eko-sdeleni.aspx?c=A110913_094730_eko-sdeleni_ahr

S blížícím se koncem roku slyšíme opět hysterické zprávy o tom, jak je solární energie drahá. Argumenty jsou stále tytéž. Solární energie je zlo, ke kterému nás tlačí Evropská unie. Podívejme se na základě aktuálních čísel, jak je to doopravdy. Tak jak se blíží chvíle pro rozhodování o ceně pro příští rok, objevují se v médiích zprávy používající stejné argumenty. Zavázali jsme se, že budeme vyrábět 13,5% z obnovitelných zdrojů, proto musíme tyto zdroje zprovoznit. Ale bude to drahé.
Cena elektřiny kvůli tomu dramaticky vzroste. Za dvacet let budeme mít problém s likvidací těchto zdrojů. Firmy zkrachují a likvidaci bude platit daňový poplatník. Nemůžeme připustit ani jeden kilowat navíc. Chráníme přece českého spotřebitele. 
Podívejme se, jak si solární energie stojí na základě aktuálních čísel
Použijeme nejaktuálnější ceny společnosti Nelumbo spol. s r.o., která patří k lídrům českého fotovoltaického odvětví.
Vlastníte rodinný domek s ideální střechou směřující k jihu se spotřebou okolo 5 000 kWh? Platíte za elektřinu 4,65 Kč/kWh a víte, že příští roky to bude už výrazně více. Je pro Vás fotovoltaika řešení?Elektrárnu o výkonu 4,5 kW si dnes pořídíte "na klíč" zhruba za 279 tisíc korun včetně DPH. Životnost vaší elektrárny je minimálně 20 let. Za tuto dobu na střeše vyrobíte zhruba 80 MWh elektrické energie. Cena jedné kWh je tedy zhruba 3,50.
Pokud byste dokázali spotřebovat veškerou vyrobenou energii, vrátila by se vám investice za 10 let bez jakékoli státní dotace! Solární energie je investice s výnosem přes 8 %.  Pro podniky jsou možnosti ještě výhodnější. A to jsme vůbec nevzali do úvahy znečišťování životního prostředí s jeho zdravotními následky, drancování krajiny a přesídlování měst.
Solární energie zlevňuje, uhelná elektřina roste
Cena solární energie je tedy již dnes levnější než cena uhelné elektřiny, kterou aktuálně musíte kupovat. Navíc zatímco sluneční elektřina každý rok zlevňuje, uhelná elektřina roste a růst bude.
Tolik dobré zprávy. Špatná zpráva je, že solární elektrárna nevyrábí podle toho, jak potřebujete, ale podle toho, jak svítí slunce. To je v dnešní době jediný důvod, proč potřebuje fotovoltaika státní pomoc. Pro vlastní spotřebu totiž využijete tak 40 až 50% vyrobené solární energie. Zbytek musíte "pustit" do sítě, na kterou jste připojeni a nakoupit znovu od vašeho dodavatele.
Solární energie, investice, která se vám vrátí
Proto stát nabízí různé formy podpory. Garantovanou výkupní cenu, která je 7,50 Kč nebo tak zvaný zelený bonus pokud se vám podaří využít část vyrobené solární energie pro vlastní spotřebu. Ten je aktuálně 6,50 Kč. Díky této podpoře se investice vrátí ještě dříve, již za 7 let.Desetiletí nás vládnoucí elity krmily informací, že ekologické rovná se drahé. Že musíme volit mezi cenou a šetrným přístupem k životnímu prostření. Ona proklínaná fotovoltaika však přináší možnost ekologické výroby elektřiny přímo v místě spotřeby za ceny nižší, než je elektřina z fosilních paliv. Je komické, jak se současní velcí hráči na trhu s energií snaží všemi silami udržet status quo. Jak využívají svého vlivu ve státním aparátu. O budoucnosti solární energie již bylo rozhodnuto. Čekají nás změny, které dnes obtížně dokážeme domyslet. Měli bychom se na tyto změny začít připravovat.
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019