Fotovoltaičtí podnikatelé znervózněli

Přidáno na server: 2010-04-14 19:29:06, počet zobrazení: 2198, zdroj: http://www.halonoviny.cz/index.php?id=95202. Další novinky zde.

PRAHA - Spekulanti ve fotovoltaickém oboru, kteří blokují velkou část připojení do elektrizační soustavy, se kvůli nově nastavené legislativě snaží prodávat své rezervace.

PRAHA - Spekulanti ve fotovoltaickém oboru, kteří blokují velkou část připojení do elektrizační soustavy, se kvůli nově nastavené legislativě snaží prodávat své rezervace.

V příštím roce totiž hrozí dramatické snížení výkupních cen energie ze slunečních elektráren a situaci jim komplikuje také nová vyhláška, která stanovuje přísnější pravidla pro připojení.

Vysoká výkupní cena za energii z obnovitelných zdrojů vedla řadu subjektů ke spekulativním rezervacím kapacity v přenosové síti. Podle advokátní kanceláře Ambruz & Dark ale nyní tyto subjekty začínají být velmi nervózní, že pro rezervovanou kapacitu neseženou investora a projekt zůstane nedokončen. V příštím roce by totiž měly výrazně klesnout výkupní ceny energie z obnovitelných zdrojů. Poslanecká sněmovna nedávno schválila novelu, která Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) umožní v budoucnu zlevňovat výkupní ceny elektřiny ze slunce o více než pět procent ročně.

Od dubna platí také nová vyhláška, podle které budou žadatelé o připojení do elektrizační soustavy muset předložit harmonogram výstavby projektu a zaplatit zálohu za rezervaci kapacity.

Pokud investor nezahájí výstavbu solární elektrárny do letošního července, zbývá malá šance zařízení do konce roku připojit a mít tak garantované stávající výkupní ceny, podotýká Ambruz & Dark.

Pro podnikatele se stala výstavba fotovoltaických elektráren v ČR vyhledávanou investicí kvůli vysokým výkupním cenám, ale prudký nárůst výrobních kapacit obnovitelných zdrojů energie zároveň vyvolal obavy energetiků, zda rozvodná síť je schopna takové množství nerovnoměrně vyráběné elektřiny pojmout. Distribuční společnosti proto přestaly udělovat kladná stanoviska k žádostem o připojení nových solárních a větrných elektráren do sítě.

Podle Ambruz & Dark nebylo nastavení podmínek pro realizace projektů fotovoltaických elektráren právně dotaženo. Prudký růst rezervací kapacity podle advokátní kanceláře nyní střídá překotná snaha je legislativně přiškrtit.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019