Fotovoltaická elektrárna v Břestu na Kroměřížsku má zelenou

Přidáno na server: 2010-01-17 19:38:14, počet zobrazení: 2072, zdroj: http://zpravy.kurzy.cz/206864-fotovoltaicka-elektrarna-v-brestu-na-kromerizsku-ma-zelenou/. Další novinky zde.

BŘEST (MEDIAFAX) - Solární elektrárna s výkonem 2,5 MW může vyrůst v Břestu na Kroměřížsku; záměr už posvětili úředníci zlínského kraje. Agentura Mediafax to v sobotu zjistila z internetového systému EIA.

BŘEST (MEDIAFAX) - Solární elektrárna s výkonem 2,5 MW může vyrůst v Břestu na Kroměřížsku; záměr už posvětili úředníci zlínského kraje. Agentura Mediafax to v sobotu zjistila z internetového systému EIA.Elektrárna má vyrůst na ploše zhruba 7,2 hektaru, a to v průmyslové zóně obce. „S realizací záměru bude započato ihned po ukončení legislativního procesu, předpoklad je leden 2010. Dokončení realizace záměru se předpokládá v dubnu 2010,“ stojí v materiálu, který úředníci posuzovali z pohledu jeho vlivu na životní prostředí.

Obdobný záměr úředníci zlínského kraje posuzovali už v průběhu měsíce srpna, a to stavbu solární elektrárny u Uherského Brodu, kterou plánuje vybudovat pražská společnost Divalia. Elektrárna má mít instalovaný výkon 9,9 megawattu a vyrůst by měla na okraji katastru města v průmyslové zóně vedle areálu Slováckých strojíren. Úředníci jí na začátku září svým rozhodnutím dali zelenou.

Ve Zlínském kraji funguje solární elektrárna už například v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku; ta má instalovaný výkon 1,6 megawattu. Další větší elektrárna je v plánu i v Hulíně na Kroměřížsku, ta má mít instalovaný výkon kolem pěti megawattů. Na okraji Kroměříže směrem na Bílany by měla vyrůst elektrárna o výkonu téměř šest megawattů.

Podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Česku na celkové produkci elektřiny je zhruba 6,5 procenta, fotovoltaika se na OZE podílí sedmi procenty. Podle Energetického regulačního úřadu dosáhl k 31. 12. 2009 instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v České republice 411 MWp. V roce 2009 tedy byly uvedeny do provozu fotovoltaické elektrárny o výkonu přes 350 MWp, což je zhruba o 100 MWp více, než se odhadovalo ještě v říjnu 2009.

Masivní nárůst solární elektráren by ale brzy mohl ustat, a to kvůli snížení výkupních cen elektřiny. Zatímco v minulém roce se megawatthodina ze solárních elektráren do 30 kW vykupovala za 13 150 Kč, od nového roku to je za 12 250 Kč. U zařízení s výkonem nad 30 kW sazba za vykoupenou megawatthodinu energie klesla z dřívějších 12 790 Kč na nynějších 12 150 Kč. Ještě více by se výkupní cena mohla snížit v roce 2011, kdy bude mít Energetický regulační úřad možnost snížit výkupní ceny z fotovoltaiky o více než pět procent. Úřad dosud mohl meziročně snížit výkupní cenu maximálně o pět procent.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019