Elektřina šetrná k životnímu prostředí se začíná prodražovat

Přidáno na server: 2009-10-29 19:54:32, počet zobrazení: 2070, zdroj: http://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/elektrina-setrna-k-zivotnimu-prostredi-se-zacina-prodrazovat. Další novinky zde.

Podpora obnovitelných zdrojů se začíná prodražovat. Zatímco letos doplácíme ke každé spotřebované kilowatthodině pět haléřů na podporu obnovitelných zdrojů, příští rok to bude už více než trojnásobek, a pokud se nic nezmění, vzroste do tří let podpora solárních elektráren na sedminásobek.

Výroba obnovitelných zdrojů je dražší než současné ceny elektřiny, a tyto zdroje se zatím neobejdou bez státních dotací.

Energetický regulační úřad při výpočtech výkupních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů nastavuje výnos na sedm procent při době návratnosti patnácti let.

Největší podpoře se momentálně těší solární elektřina. Jedna kilowatthodina se vykupuje téměř za třináct korun. Roční výnos ze současných solárních elektráren díky tomu kolísá mezi čtrnácti a sedmnácti procenty.

Ceny malých slunečních elektráren, které lze umístit na střechy domů, přitom začínají už na sto tisících korunách. Solární elektrárny jsou přitom nejméně účinné. V našich podmínkách mohou dodávat energii přibližně tisíc hodin ročně. Větrné elektrárny jsou při stejném instalovaném výkonu minimálně dvakrát účinnější. Vodní elektrárny mají výkonnost asi čtyřikrát vyšší než solární a při výrobě elektřiny z biomasy se dá vyrábět dokonce osmkrát více. Stát se proto snaží výkupní ceny solární elektřiny snížit.

Uhlí

Jako zdroj patří uhelné elektrárny k nejlevnějším, a to především díky nízkým investicím i cenám uhlí. Nevýhodou jsou poměrně vysoké emise skleníkových plynů, které jsou téměř dvojnásobné oproti zemnímu plynu. Elektřinu z uhlí budou tedy do budoucna prodražovat plánované ekologické daně spolu s povolenkami. Podle předpokladu energetiků by se elektřina z uhlí měla do budoucna vyrovnat s cenami elektřiny z paroplynových zdrojů. Do budoucna bude podíl elektřiny z uhelných elektráren klesat.

Zemní plyn

Podle představ ekologů je zemní plyn palivem současnosti. Nevypouští do ovzduší žádné emise oxidu uhličitého. Nevýhodou je ale evropská závislost na nestabilních dodávkách plynu z Ruska. V České republice zatím není žádná velká paroplynová elektrárna, jen několik kogeneračních tepláren. Dva velké plynové zdroje plánuje energetická společnost ČEZ, jednu elektrárnu chce postavit plynárenská společnost RWE.

Jádro

Největší nevýhodou jaderných elektráren jsou vysoké investiční náklady, které v současných cenách převyšují 200 miliard korun. Po zaplacení se však z jaderné elektrárny stává jeden z nejlevnější zdrojů elektřiny vůbec. Kupříkladu dukovanská jaderná elektrárna vyrábí jednu kilowatthodinu elektřiny za .

Biomasa

Podle tuzemských energetických stratégů nejnadějnější obnovitelný zdroj. Jeho využití zatím bohužel naráží na nedostatek zdrojů. Plánuje se větší podpora cíleného pěstování biomasy. Aktuálně se v České republice vyrobí z biomasy přes 1,2 terawatthodiny elektřiny, což dělá jen necelé půldruhé procento celkové výroby. Loni se v elektrárnách spálilo přes 800 tisíc tun biomasy, převážně dřeva.

Voda

Podíl elektřiny vyrobené z vody má v budoucnu narůstat jen pomalu. Nevýhodou je nedostatek řek s potřebným spádem. Největí šance mají malé vodní elektrárny, jejich rozvoj ale v poslední době naráží na přísné povolovací procesy. V loňském roce bylo spuštěno 24 malých vodních elektráren.

Vítr

Větrné elektrárny čekají na obnovený boom. Jejich prudký rozmach předloni zastavil odpor krajů. V současné době čeká na schválení více než stovka nových větrných parků. Loni jich přibylo jen osm.
Náklady na výrobu větrné a solární elektřiny oproti ostatním zdrojům značně kotuhá lísají, protože jsou do značné míry závislé na počasí.

Slunce

Solární energetika je v současné době skutečně na výsluní. Jen v letošním roce by výkon slunečních elektráren měl vzrůst podle různých odhadů minimálně o 200 megawattů, a to především díky vysokým výkupním cenám. Energetický regulační úřad chce v příštím roce boom zastavit nebo alespoň přesunout zájem investorů od velkých solárních elektráren k malým instalacím na střechách budov. Výkupní ceny pro příští rok by se podle představ ministerských úředníků měly snížit ze současných téměř třinácti korun na 11,20 koruny za kilowatthodinu u systémů s výkonem do 30 kilowattů a na devět korun za kilowatthodinu u velkých solárních elektráren.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019