Novinky ve fotovoltaice

Uživatelé

E-MAIL

HESLO


Do koše   Obsah košíkuVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

Zajímavé odkazy

Ukaž stránky Žlutá energie.cz

Do solárních arbitráží jde také tuzemský gigant Energy 21

Přidáno na server: 2011-04-14 22:40:15, počet zobrazení: 2721, zdroj: http://www.ceskapozice.cz/domov/pravo-bezpecnost/do-solarnich-arbitrazi-jde-take-tuzemsky-gigant-energy-21. Další novinky zde.

Oznámení o arbitráži poslali státu investoři jednoho z největších provozovatelů solárních elektráren ve střední a východní Evropě.Zahraničních solárních investorů, kteří dali českému státu formálně najevo, že jsou připraveni s ním jít do arbitráže, je víc, než se minulý týden zdálo. Kromě německé společnosti Voltaic Network GmbH a lucemburské firmy Radiance Energy Holding podala stížnost proti legislativním změnám ve fotovoltaice také kyperská firma G.I.H.G. Ltd. Vyplývá to z informací ČESKÉ POZICE.

Kypřané se odvolávají na porušení bilaterální investiční smlouvy se středomořským ostrovním státem, ale také na nedodržení pravidel obsažených v takzvané Energetické Chartě.

Dvě z firem, které oznámení o arbitrážním sporu českému prezidentovi, premiérovi, ministrovi zahraničí a dalším subjektům zaslaly, k sobě očividně mají blízko. Jde právě o kyperskou G.I.H.G. Ltd. a lucemburskou Radiance Energy Holding.

Oba tito investoři totiž své aktivity v Česku rozvíjejí pomocí akciové společnosti Energy 21. Ta je jedním z největších provozovatelů solárních elektráren ve střední a východní Evropě. Její fotovoltaické elektrárny je v Česku možné najít například v Bojkovicích, Stráži nad Nežárkou, v Rozvadově nebo v Milovicích.

Dohromady má Energy 21 v Česku 33 solárních elektráren, jejichž celkový výkon se pohybuje okolo 62 MW. To je přibližně 3,3 % celkového instalovaného výkonu v České republice. Prostřednictvím dceřiné společnosti Energy 21 Slovakia, s.r.o., firma působí také na sousedním Slovensku.

Třemi investory z ciziny to nekončí. Je stoprocentně jisté, že žalob bude více. Ne všichni investoři však chtějí, aby o jejich krocích veřejnost věděla. Údajně k tomu mají „závažné důvody“. Jedním z nich je pravděpodobně fakt, že přinejmenším část zahraničních investorů je „zahraničních“ pouze formálně podle práva. Fakticky ale za těmito společnostmi stojí Češi, kteří o odkrytí své identity nestojí.

Vláda s parlamentem původně na základě evropské legislativy stanovily pro investory do solární energie štědré dotace. Poté, co se ukázalo, že nastavená politika přilákala do odvětví velké množství velkých i menších investorů, se politici rozhodli solární boom zastavit. Povedlo se jim to mimo jiné změnami daňových zákonů a loňskou novelou zákona o podpoře obnovitelných zdrojů. Předpis majitelům solárních elektráren, které byly uvedeny do provozu loni či předloni, stanovuje povinnost odvádět 26 procent z výnosů ze sluneční elektřiny. Platnost solárního odvodu je omezená na tři roky a podle politiků pouze vrací pravidla do původních proporcí. Jeho zastánci argumentují tím, že díky snížení cen solárních panelů se návratnost investice zkrátila na méně než původně předpokládaných 15 let.