Do solárních arbitráží jde také tuzemský gigant Energy 21

Přidáno na server: 2011-04-14 22:40:15, počet zobrazení: 2766, zdroj: http://www.ceskapozice.cz/domov/pravo-bezpecnost/do-solarnich-arbitrazi-jde-take-tuzemsky-gigant-energy-21. Další novinky zde.

Oznámení o arbitráži poslali státu investoři jednoho z největších provozovatelů solárních elektráren ve střední a východní Evropě.

Oznámení o arbitráži poslali státu investoři jednoho z největších provozovatelů solárních elektráren ve střední a východní Evropě.Zahraničních solárních investorů, kteří dali českému státu formálně najevo, že jsou připraveni s ním jít do arbitráže, je víc, než se minulý týden zdálo. Kromě německé společnosti Voltaic Network GmbH a lucemburské firmy Radiance Energy Holding podala stížnost proti legislativním změnám ve fotovoltaice také kyperská firma G.I.H.G. Ltd. Vyplývá to z informací ČESKÉ POZICE.

Kypřané se odvolávají na porušení bilaterální investiční smlouvy se středomořským ostrovním státem, ale také na nedodržení pravidel obsažených v takzvané Energetické Chartě.

Dvě z firem, které oznámení o arbitrážním sporu českému prezidentovi, premiérovi, ministrovi zahraničí a dalším subjektům zaslaly, k sobě očividně mají blízko. Jde právě o kyperskou G.I.H.G. Ltd. a lucemburskou Radiance Energy Holding.

Oba tito investoři totiž své aktivity v Česku rozvíjejí pomocí akciové společnosti Energy 21. Ta je jedním z největších provozovatelů solárních elektráren ve střední a východní Evropě. Její fotovoltaické elektrárny je v Česku možné najít například v Bojkovicích, Stráži nad Nežárkou, v Rozvadově nebo v Milovicích.

Dohromady má Energy 21 v Česku 33 solárních elektráren, jejichž celkový výkon se pohybuje okolo 62 MW. To je přibližně 3,3 % celkového instalovaného výkonu v České republice. Prostřednictvím dceřiné společnosti Energy 21 Slovakia, s.r.o., firma působí také na sousedním Slovensku.

Třemi investory z ciziny to nekončí. Je stoprocentně jisté, že žalob bude více. Ne všichni investoři však chtějí, aby o jejich krocích veřejnost věděla. Údajně k tomu mají „závažné důvody“. Jedním z nich je pravděpodobně fakt, že přinejmenším část zahraničních investorů je „zahraničních“ pouze formálně podle práva. Fakticky ale za těmito společnostmi stojí Češi, kteří o odkrytí své identity nestojí.

Vláda s parlamentem původně na základě evropské legislativy stanovily pro investory do solární energie štědré dotace. Poté, co se ukázalo, že nastavená politika přilákala do odvětví velké množství velkých i menších investorů, se politici rozhodli solární boom zastavit. Povedlo se jim to mimo jiné změnami daňových zákonů a loňskou novelou zákona o podpoře obnovitelných zdrojů. Předpis majitelům solárních elektráren, které byly uvedeny do provozu loni či předloni, stanovuje povinnost odvádět 26 procent z výnosů ze sluneční elektřiny. Platnost solárního odvodu je omezená na tři roky a podle politiků pouze vrací pravidla do původních proporcí. Jeho zastánci argumentují tím, že díky snížení cen solárních panelů se návratnost investice zkrátila na méně než původně předpokládaných 15 let.

 

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019