Cena OTE: 2.67Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Burza střech - pronajměte střechu a vydělávejte na fotovoltaice

Zveřejněno: 2009-09-08 21:15:10, počet zobrazení: 7354, zdroj: http://www.nazeleno.cz/energie/solarni-energie/burza-strech-pronajmete-strechu-a-vydelavejte-na-fotovoltaice.aspx. Další novinky zde.

Střecha se dá v současné době na burze pronajímat podobně jako byt. Jste-li vlastníkem nemovitosti, můžete střechu poskytnout investorovi pro stavbu fotovoltaické elektrárny. Získáte za to nájemné nebo i levnější elektřinu. Jaká kritéria musí střecha splňovat a kolik za ni dostanete?

Střecha se dá v současné době na burze pronajímat podobně jako byt. Jste-li vlastníkem nemovitosti, můžete střechu poskytnout investorovi pro stavbu fotovoltaické elektrárny. Získáte za to nájemné nebo i levnější elektřinu. Jaká kritéria musí střecha splňovat a kolik za ni dostanete?

Jste-li majitelem nemovitosti, vlastníte také střechu. Na tom by donedávna nebylo nic výjimečného. S rozvojem solární energie se ovšem z nezajímavého shluku tašek stal artikl, s nímž je možné obchodovat. A to již i v České republice, kam se fenomén burzy střech a střešních ploch dostal před několika měsíci. Na burze (jednou z nich je například projekt Mysli střechou) můžete svoji střechu nabídnout k pronájmu investorům, kteří hledají prostory pro instalaci fotovoltaických panelů.Tento systém již nějakou dobu úspěšně funguje v Německu a v České republice je v něm podle zástupců oslovených firem velký potenciál díky garantovaným výkupním cenám energii. Projekt je otevřen všem vlastníkům střech, tedy nejen soukromým osobám, ale i například firmám, městům a obcím.

Významnými pronajímateli střech mohou být například supermarkety nebo tovární haly, které disponují velkou plochou střech a jsou zároveň velkými konzumenty elektrické energie. Výnosem za pronájem střechy totiž nemusí být pouze nájem, ale také kombinace nájemného a odběru elektřiny vyrobené ze sluneční energie.

Burza střech: Jak funguje a kolik vyrobíte elektřiny?


Abyste mohli střechu nabídnout k pronájmu, měla by být v dobrém technickém stavu. Solární panely totiž budou instalovány na dobu 20–30 let a střecha by optimálně měla vydržet po celou tuto dobu. Dostatečně pevná musí také být střešní konstrukce, aby panely, jejichž váha se pohybuje mezi 13–20 kg na 1 m2 střechy, unesla. Tuto skutečnost nejlépe posoudí statik.

Pronajímat lze střechu od 50 m2 výš. Podle Jakuba Doležala, který zastupuje projekt Mysli střechou, by střecha měla být optimálně orientována na jih a měla by mít sklon 30°. „I ostatní střešní plochy s jinou orientací nebo sklonem jsou však využitelné za použití speciálních technologií,“ doplnil Doležal. Další podmínkou je, aby střecha nebyla zastíněna.

Burza střech: Kolik vám pronájem vydělá?


Orientace a sklon střechy ovlivňují zisk z pronájmu střechy. „Kromě toho je nájemné ovlivněno také poptávkou po střeše ze strany investorů a poptávkou po solární elektřině,“ upřesňuje Jakub Doležal.

Nájemné se nepočítá za metr čtvereční tak, jako je tomu u pronájmu nemovitostí, ale vyměřuje se pomocí jednotky kWp. Zkratku kWp (kilowatt peak) můžeme volně přeložit jako maximální výkon – v tomto případě tedy maximální výkon, kterého je schopen konkrétní solární systém dosáhnout.

„Modelový výpočet je celkem jednoduchý. Můžeme říct, že 1kWp zabere plochu 10m2 a tato plocha vám ročně vydělá až 600 Kč, což jsou peníze z nebe,“ vysvětluje Doležal. Sedlová střecha průměrného rodinného domku přitom disponuje plochou mezi 50–70 m2.

Do střechy o ploše 60 m2 se vejde přibližně 6 kWp. To vám vynese asi 3 600 Kč ročně a po třiceti letech něco přes 100 000 Kč. To není zrovna velká částka, na druhou stranu jsou to peníze za pronájem plochy, která by jinak zůstala nevyužita. Navíc nemusíte platit žádné vstupní náklady.

Zapojení solární elektrárny do sítě zajistí zprostředkovatel

Pracovníci společnosti zprostředkující pronájmy střech vás posléze budou kontaktovat a posoudí, za kolik bude možné střechu pronajmout. Pokud se dohodnete na ceně pronájmu a dalších podmínkách, čeká vás podepsání smlouvy o zřízení věcného břemene na instalaci systému a přístupu za účelem údržby. Společnost pak vyjedná u distribuční sítě připojení solární (neboli fotovoltaické) elektrárny.

Potom je už třeba „jen najít“ vhodného investora, o kterého se postará zprostředkující společnost. Samotná instalace fotovoltaických kolektorů trvá v průměru asi čtyři měsíce. Svůj čas si vyžádá technická příprava projektu, dodání materiálu i samotná instalace. Po dvoutýdenním zkušebním provozu však již nic nebrání tomu, aby byla elektrárna oficiálně spuštěna. a vy jste začali vydělávat na pronájmu. 

Jakub Doležal z projektu Mysli střechou vidí využití střech pro výrobu solární elektřiny perspektivně. „Chceme oslovit co nejvíce investorů, kteří by do našeho projektu investovali, protože budou nejen zhodnocovat své finanční prostředky, ale také šetřit životní prostředí a podporovat moderní technologie. Střechám také dají nový rozměr – střechy se stanou ,inteligentními‘.“



Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Postavíme FVE do měsíce - jde to?

Zveřejněno: 2023-03-22 10:21:52

Jde, ale jen někde a chce to i trochu štěstí. Podrobnosti si popíšeme v dalších odstavcích, není to ale taková zívačka, jak některé firmy inzerují. Sakra pozor si dejte na firmu, co chce stavět bez existence Smlouvy o připojení.

Více zde »  
 

Co je virtuální baterie v českém pojetí

Zveřejněno: 2019-12-01 01:36:04

Pod pojmem Virtuální baterie nehledejme nic zvláštního, ale rozhodně ne nějaké zařízení. Pro někoho možná zajímavý přivýdělek při provozu malé solární elektrárny, pro jiné určitě dobrý marketingový tah jak nalákat další zájemce o sluneční elektrárny. Tak o čem to vlastně je?

Více zde »  
 

NZU C3.9 je tu od 15. května 2020

Zveřejněno: 2020-11-09 09:22:17

No a co? Tomu nerozumím. Chytrému napověz, hloupého... Ok, v uvedeném termínu přibyla zajímavá podoblast dotace na FVE. Když napíšeme zajímavá, tak to bude nutné trochu popsat, pojďme na to.

Více zde »  
 
 




VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57



Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »