Boom slunečních elektráren v Česku zřejmě skončí

Přidáno na server: 2010-04-21 19:09:37, počet zobrazení: 2792, zdroj: http://www.rozhlas.cz/zpravy/domaciekonomika/_zprava/723119. Další novinky zde.

Senátoři podpořili snížení výkupní ceny solární energie. Tu by podle vládního návrhu mohl Energetický regulační úřad meziročně snížit o víc než dosud možných pět procent. Změna by se týkala slunečných elektráren, které by byly připojeny po roce 2011 a u kterých by byla návratnost investic kratší než jedenáct let.

Senátoři podpořili snížení výkupní ceny solární energie. Tu by podle vládního návrhu mohl Energetický regulační úřad meziročně snížit o víc než dosud možných pět procent. Změna by se týkala slunečných elektráren, které by byly připojeny po roce 2011 a u kterých by byla návratnost investic kratší než jedenáct let.

Vláda tak reaguje na prudký nárůst počtu solárních elektráren, které vydělávají na státem garantovaných výkupních cenách a poklesu cen za komponenty elektráren. Změna by se proto týkala projektů, u kterých by byla návratnost investice kratší než jedenáct let.

Senátoři podpořili návrh na snížení výkupní ceny sluneční energie významnou většinou. Proti normě nebyl nikdo. Debata se nesla i v duchu kritiky autorů původního zákona, kteří nastavili pro podnikání v solární energetice tak výhodné podmínky. Podle lidovce Jiřího Čunka chtěli podpořit zelenou energii a vytvořili paskvil.

„Ten nám teď všem vytahuje peníze z kapes a to především tak, aby je jiným do kapes dal,“ řekl, Čunek.

Pro změnu byl i občanský demokrat Tomáš Jirsa. Ten označil následky původní podoby zákona přímo za katastrofu. A to nejen proto, že prý platíme miliardy šikovným podnikatelům.

„Ta katastrofa je v tom, že kvůli podpoře fotovoltaiky se nám už od příštího roku zvýší cena energií pro náš průmysl a staneme se dále nekonkurence schopnými,“ tvrdí Jirsa.

Chystá se novela zákona

Snížení výkupní ceny za solární energii podpořil i sociální demokrat Vladimír Dryml. Ten je proti rozvoji fotovoltaiky vůbec.

„Já nevěřím, že Česká republika je v takovém zeměpisném pásu, aby si mohla dovolit takový rozvoj fotovoltaiky,“ prohlásil Dryml.

Zákonu už chybí jen podpis prezidenta republiky. Podle vicepremiéra Jana Kohouta ale tímto zájem vlády o obnovitelné zdroje nekončí. Ministerstvo průmyslu a obchodu prý chystá velkou novelu tohoto zákona.

Na fotovoltaiku přispívá každý

Domácnosti pocítí užitečnost novely nejdříve po roce 2011. Do té doby totiž zůstávají v platnosti současná pravidla. Každý výrobce, který bude připojen do sítě do roku 2011, má už cenu garantovanou na 20 let. I proto je těžké odhadnout, jakou úsporu bude novela znamenat pro odběratele.

Domácnost, která netopí elektřinou a spotřebuje za rok tři a půl tisíce kilowatthodin, přispívá už dnes na fotovoltaiku přes čtyři sta korun ročně. Až se kapacita připojených slunečních elektráren zdvojnásobí, bylo by to 800 korun ročně. Vyplývá z údajů agentury JLM.

Podle výpočtu Artur D Little by v roce 2011 šlo čtrnáct procent z ceny, kterou platí domácnosti, na obnovitelné zdroje. Po přijetí novely by to ale mělo být jen 8,7 procenta.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019