Banky vydělaly na proudu ze slunce milióny

Přidáno na server: 2010-09-26 22:30:28, počet zobrazení: 2771, zdroj: http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=677574. Další novinky zde.

Praha - Na současných mimořádně výhodných výkupních cenách elektřiny ze slunečních elektráren nevydělávají jenom jejich majitelé, ale také "skrytí investoři" - banky, které na většinu projektů půjčily nemalé peníze.

Praha - Na současných mimořádně výhodných výkupních cenách elektřiny ze slunečních elektráren nevydělávají jenom jejich majitelé, ale také "skrytí investoři" - banky, které na většinu projektů půjčily nemalé peníze.

Česká průmyslová fotovoltaická asociace odhaduje, že se do solárních elektráren investovalo asi 120 miliard korun, přičemž banky poskytly na 80 miliard.

Pro banky jde víceméně o půjčky bez rizika. Státem garantované vysoké výkupní ceny jim dávají jistotu, že se jim peníze vrátí i s úrokem.Na počátku solárního boomu byl úrok okolo čtyř procent, nyní tak mezi osmi a deseti procenty," řekl Aktuálně.cz mluvčí fotovoltaické asociace Jan Hlaváč. Znamená to, že na každé půjčené miliardě banka vydělá 80 až 100 milionů.

Solární elektrárny pomohly bankám v krizi

Ohromný rozvoj solární energetiky přitom přišel v době hospodářské krize, kdy banky své půjčky takřka zastavily.Výjimkou byla právě fotovoltaika. Banky půjčovaly jako zběsilé. Byl to pro ně dar z nebes," řekl Aktuálně.cz pracovník energetické firmy, který si nepřál zveřejnit své jméno, protože nemá oprávnění hovořit s novináři.

Česká průmyslová fotovoltaická asociace potvrdila, že se v minulých měsících a letech půjčovalo skutečně hodně. Ale teď, kdy stát fotovoltaikcým elektránám utahuje šrouby, končí zlaté časy i pro banky.

Zájem klesl, potvrzuje spořitelna

Česká spořitelna potvrdila, že až do první poloviny letošního roku byl zájem o financování nových solárních projektů rostoucí.

"Po nastolení regulačních opatření ze strany Energetického regulačního úřadu a distributorů zájem rychle klesl," řekla Aktuálně.cz Vendula Voláková z tiskového centra spořitelny.

Banka v posledních letech poskytla řádově stovky úvěrů, z nichž většinu tvořily drobné instalace na střechách rodinných domů. Také v GE Money Bank už není o peníze na solární elektrárny zájem.

"V současné době je to jen málo významná oblast naší činnosti. Největší zájem jsme zaznamenali v druhém čtvrtletí letošního roku," řekl Aktuálně.cz mluvčí banky Milan Kříž. "Banky začínají být obezřetné. Zejména z důvodu nejistoty, zda projekt bude dokončen a připojen do konce roku 2010.

V Komerční bance je ještě plno

To Komerční banka si na nezájem zájemců o půjčku nemůže stěžovat ani v současnosti. "Zájem klientů se stupňuje i v letošním roce," sdělila Aktuálně.cz mluvčí banky Monika Klucová.

Dodala, že žádostí o půjčku začaly narůstat od loňska. "V loňském roce jsme financovali projekty v objemu řádově miliard korun," řekla Klucová.

Zájem z Německa i z Číny

Na českém solárním trhu jsou aktivní i zahraniční banky. Například u fotovoltaické eletrárny ve Stříbře figuruje v internetovém obchodním rejstříku Bayerisches Landesbank.

Podle Bronislava Bechníka z České agentury pro obnovitelné zdroje dokonce v Česku působí i čínské bankovní ústavy.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019