Novinky ve fotovoltaice

Uživatelé

E-MAIL

HESLO


Do koše   Obsah košíkuVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

Zajímavé odkazy

Ukaž stránky Žlutá energie.cz

Banky mění pravidla pro úvěry na solární projekty

Přidáno na server: 2009-09-30 18:46:41, počet zobrazení: 3358, zdroj: http://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/banky-meni-pravidla-pro-uvery-na-solarni-projekty. Další novinky zde.

Banky začínají radikálně měnit pravidla pro úvěrování projektů na výstavbu solárních elektráren. Ty až dosud díky vysokým výkupním cenám sluneční elektřiny patřily k nejvyhledávanějším úvěrovým investicím.

Nyní ale není jasné, za kolik bude stát solární energii po roce 2011 vykupovat. Peněžní ústavy tedy ztrácejí jistotu rychlé a jisté návratnosti. Situace je natolik vážná, že podle informací E15 některé banky financování solárních projektů dočasně zastavily a čekají na nový právní výklad zákona o státní podpoře obnovitelných zdrojů. Ten by měl potvrdit, že Energetický regulační úřad nemá žádné páky k tomu, aby měnil podmínky státní podpory u již rozpracovaných projektů.

„Česká spořitelna v současné chvíli pozorně sleduje a analyzuje možné změny v příslušné legislativě. Až budou jasné případné změny, spořitelna přizpůsobí podmínky financování fotovoltaických elektráren tak, aby byly bezpečné pro banku i pro investora,“ uvedla mluvčí banky Kristýna Havligerová. Právě spořitelna financuje nejvíce projektů solárních elektráren - zhruba 40 procent.

Banky dosud požadovaly kolem dvaceti procent vlastních zdrojů investora, na zbytek dávaly úvěr. Tato kalkulace vycházela ovšem ze současných podmínek, tedy z výkupní ceny 14 korun za kilowatthodinu ze solárního zdroje. Půjčky přitom byly co do zajištění i úroků velice výhodné, proto si je podle poradců brali i lidé, kteří by na investici měli dostatek vlastních zdrojů. To se nyní změnilo. „Pokud nebude vycházet ekonomika projektu, tedy projekt nevygeneruje dostatek prostředků k obsluze úvěru a úroků a dalších nákladů spojených s provozem elektrárny, banka bude nucena snížit svůj podíl investování,“ upozornil ředitel oddělení firemního bankovnictví LBBW Petr Nikodým.

Podle údajů Energetického regulačního úřadu byl vydán souhlas na výstavbu solárních zdrojů o kapacitě dvou tisíc megawattů. Do projektů investují firmy i jednotlivci. S projekty se v poslední době hojně spekuluje, což vadí státu i distributorům. Ti totiž musejí ve své síti blokovat kapacity na přihlášené projekty, a to i když jsou špatné, a v některých lokalitách už žádná kapacita nezbývá. Úřad proto navrhuje, aby výkupní cena elektřiny klesala více než o pět procent ročně, jak ukládá zákon. Zatím ale není jisté, o kolik to bude, o změně zákona budou rozhodovat poslanci.

„Extrémní situace by nastala, pokud by nebyla vůbec známa předpokládaná výše výkupní ceny. Toto by vedlo k totální nejistotě - banky by stěží mohly projekty financovat a nebo jen za předpokladu, že klient prokáže dostupnost dalších vlastních prostředků k dofinancování,“ varuje Nikodým. Podpora fotovoltaiky je v Česku extrémně vysoká. Stát vykupuje kilowatthodinu solární elektřiny v přepočtu za 0,53 eura. Ve Francii je to přitom 0,3 eura a na Slovensku dokonce jen 0,23 eura. Bankéři se shodují, že i když podpora bude klesat, stále zůstane výhodná.

„V oblasti fotovoltaiky nahrává dalšímu rozvoji tohoto oboru také fakt, že dlouhodobě klesá cena solárních panelů a zvyšuje se jejich účinnost. Investice do tohoto zdroje energie proto bude i nadále výhodná, a to nejen pro velké investory, ale také pro drobné spotřebitele, kteří umístí zdroj na svoji nemovitost,“ řekl člen představenstva Komerční banky Vladimír Jeřábek.