Banky mění pravidla pro úvěry na solární projekty

Přidáno na server: 2009-09-30 18:46:41, počet zobrazení: 3395, zdroj: http://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/banky-meni-pravidla-pro-uvery-na-solarni-projekty. Další novinky zde.

Banky začínají radikálně měnit pravidla pro úvěrování projektů na výstavbu solárních elektráren. Ty až dosud díky vysokým výkupním cenám sluneční elektřiny patřily k nejvyhledávanějším úvěrovým investicím.

Banky začínají radikálně měnit pravidla pro úvěrování projektů na výstavbu solárních elektráren. Ty až dosud díky vysokým výkupním cenám sluneční elektřiny patřily k nejvyhledávanějším úvěrovým investicím.

Nyní ale není jasné, za kolik bude stát solární energii po roce 2011 vykupovat. Peněžní ústavy tedy ztrácejí jistotu rychlé a jisté návratnosti. Situace je natolik vážná, že podle informací E15 některé banky financování solárních projektů dočasně zastavily a čekají na nový právní výklad zákona o státní podpoře obnovitelných zdrojů. Ten by měl potvrdit, že Energetický regulační úřad nemá žádné páky k tomu, aby měnil podmínky státní podpory u již rozpracovaných projektů.

„Česká spořitelna v současné chvíli pozorně sleduje a analyzuje možné změny v příslušné legislativě. Až budou jasné případné změny, spořitelna přizpůsobí podmínky financování fotovoltaických elektráren tak, aby byly bezpečné pro banku i pro investora,“ uvedla mluvčí banky Kristýna Havligerová. Právě spořitelna financuje nejvíce projektů solárních elektráren - zhruba 40 procent.

Banky dosud požadovaly kolem dvaceti procent vlastních zdrojů investora, na zbytek dávaly úvěr. Tato kalkulace vycházela ovšem ze současných podmínek, tedy z výkupní ceny 14 korun za kilowatthodinu ze solárního zdroje. Půjčky přitom byly co do zajištění i úroků velice výhodné, proto si je podle poradců brali i lidé, kteří by na investici měli dostatek vlastních zdrojů. To se nyní změnilo. „Pokud nebude vycházet ekonomika projektu, tedy projekt nevygeneruje dostatek prostředků k obsluze úvěru a úroků a dalších nákladů spojených s provozem elektrárny, banka bude nucena snížit svůj podíl investování,“ upozornil ředitel oddělení firemního bankovnictví LBBW Petr Nikodým.

Podle údajů Energetického regulačního úřadu byl vydán souhlas na výstavbu solárních zdrojů o kapacitě dvou tisíc megawattů. Do projektů investují firmy i jednotlivci. S projekty se v poslední době hojně spekuluje, což vadí státu i distributorům. Ti totiž musejí ve své síti blokovat kapacity na přihlášené projekty, a to i když jsou špatné, a v některých lokalitách už žádná kapacita nezbývá. Úřad proto navrhuje, aby výkupní cena elektřiny klesala více než o pět procent ročně, jak ukládá zákon. Zatím ale není jisté, o kolik to bude, o změně zákona budou rozhodovat poslanci.

„Extrémní situace by nastala, pokud by nebyla vůbec známa předpokládaná výše výkupní ceny. Toto by vedlo k totální nejistotě - banky by stěží mohly projekty financovat a nebo jen za předpokladu, že klient prokáže dostupnost dalších vlastních prostředků k dofinancování,“ varuje Nikodým. Podpora fotovoltaiky je v Česku extrémně vysoká. Stát vykupuje kilowatthodinu solární elektřiny v přepočtu za 0,53 eura. Ve Francii je to přitom 0,3 eura a na Slovensku dokonce jen 0,23 eura. Bankéři se shodují, že i když podpora bude klesat, stále zůstane výhodná.

„V oblasti fotovoltaiky nahrává dalšímu rozvoji tohoto oboru také fakt, že dlouhodobě klesá cena solárních panelů a zvyšuje se jejich účinnost. Investice do tohoto zdroje energie proto bude i nadále výhodná, a to nejen pro velké investory, ale také pro drobné spotřebitele, kteří umístí zdroj na svoji nemovitost,“ řekl člen představenstva Komerční banky Vladimír Jeřábek.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019