Novinky ve fotovoltaice

Uživatelé

E-MAIL

HESLO


Do koše   Obsah košíkuVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

Zajímavé odkazy

Ukaž stránky Žlutá energie.cz

ČEZ jednal s podnikatelem Shenarem už v době, kdy žádné solární elektrárny neměl

Přidáno na server: 2011-06-12 23:09:56, počet zobrazení: 3257, zdroj: http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-52044270-cez-jednal-s-podnikatelem-shenarem-uz-v-dobe-kdy-zadne-solarni-elektrarny-nemel. Další novinky zde.

Příběh největšího českého solárního komplexu, jehož realizaci pro polostátní elektrárenskou společnost ČEZ za 5 miliard korun provedla tajemná firma Amun.Re, má nečekané pokračování kvůli podezření z praní peněz. Celou transakci zkoumá Finančně analytický útvar ministerstva financí.

Společnost ČEZ jednala s podnikatelem Martinem Shenarem, který šéfuje tajemné firmě Amun.Re, ještě předtím, než tato firma začala oficiálně podnikat v energetice. A dokonce předtím, než Shenar koupil solární projekty pro své firmy eEnergo. Ty vzápětí ČEZu prodal.

Mluvčí ČEZ Eva Nováková HN řekla, že "vyjednávání o možnosti akvizice probíhalo mezi týmem ČEZ a týmem pana Shenara již v průběhu roku 2009."

Jak ale vyplývá z informací v obchodním rejstříku, Shenarova Amun.Re přibrala mezi předměty činnosti montáž, instalace a opravy elektrických strojů a přístrojů a také provádění staveb a projektovou činnost až na mimořádné valné hromadě 21. prosince 2009.

Teprve v roce 2010 koupily firmy eEnergy vlastněné Martinem Shenarem projekty solárních elektráren v Ralsku a v Mimoni s celkovým výkonem 55,8 MW. Tyto projekty jen o několik měsíců později prodaly společnosti ČEZ. Částku, za jakou se transakce uskutečnila, odmítli Shenar i ČEZ HN sdělit.

Solární park pod lupou

Zároveň však Amun.Re získala od ČEZu kontrakt jako hlavní dodavatel těchto staveb a ČEZ za dokončení projektů zaplatil 5 miliard korun. Shenar se tak díky lukrativnímu kontraktu s ČEZ nakonec stal jedním z největších vítězů českého solárního boomu.

Osud pěti miliard korun, které zaplatila, nyní začal prověřovat Finančně analytický útvar ministerstva financí (FAÚ), zodpovědný za boj proti praní špinavých peněz. Amun.Re je v podezření, že se nezákonně pokusila vyvést ze země peníze vydělané právě na dodávkách pro ČEZ.

Vzhledem k tomu, že v půli června 2010 byla kromě Shenara spolumajitelem společnosti obchodní firma Wilsea, za níž stojí neznámá kyperská firma Cheerlade Holdings Limited lze usuzovat, že by cílovou destinací mohl být právě Kypr.