Cena OTE: 0.93Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

3 způsoby jak ze solárních panelů dostat šťávu

Zveřejněno: 2020-04-13 09:33:02, počet zobrazení: 18965, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Malé doplnění názvu článku je - pro solární systémy bez baterií, tedy připojené do sítě. Když jsme v roce 2008 začali montovat našim zákazníkům sluneční elektrárny na klíč, byla jen jediná možnost, jak celý systém k síti zapojit - proud tekl z panelů do střídače a pak přes vnitřní rozvod energie přímo do sítě. Jestli některé panely byly zastíněné nebo špinavé, to se neřešilo. Časem však chytré zahraniční hlavičky přišly s různými zlepšováky. Pojďme se na to podívat.

Úplně na začátek je dlužno podotknout, že i když námět na článek je původní, porozhlédli jsme se po světě a ejhle, na YouTube je zajímavé video, které v podstatě vše potřebné krásně shrnuje a tak ani není třeba už nic dalšího psát. Pro některé spoluobčany ovšem může být anglické znění bez titulků lingvistický problém a tudíž máte možnost si i vy ostatní počíst.

Jak je psáno v pozvánce (první odstavec), na počátku fotovoltaické éry naší firmy byly On-Grid systémy založené na hlavním střídači se sério-paralelním zapojením fotovoltaických panelů. Teno systém se stále používá a pro svou cenu tomu tak asi ve většině případů dál bude. Hlavní nevýhody jsou

  1. vysoké napětí jednotlivých sérií, které na trase ke střídači ve dne přetrvává, i když je střídač odpojen od sítě a nevyrábí.
  2. značná závislost série panelů na výkonu jednotlivých fotovoltaických panelů, tedy jinak řečeno - výkon série ovlivňuje nejslabší článek řetězu (hlavně tím, že i částečným zastíněním u něj dojde k poklesu generovaného proudu a tím se celá série "přiškrtí")
  3. výkon systému je také ovlivněn počtem MPPT (Maximum Power Point Tracking = sledovač maximálního bodu výkonu), tedy kolik sérií panelů musí mít stejnou orientaci (zjednodušeně řečeno).
S nešvary právě zmíněnými se jako první začali výrobci prát pomocí mikrostřídačů a následně pomocí DC optimizérů, pojďme se podívat, o co jde.

Mikroinverter = mikrostřídač

Zařízení má v sobě jeden MPPT, tedy optimalizuje pouze ten jeden panel, na který je připojen. Jelikož se jedná o střídač, výstupní veličiny jsou střídavé a tedy síťové, nic dalšího už tedy nepotřebujeme a vyrobená energie ihned může proudit do našich spotřebičů. Každý panel může být jiný a každý bude vždy pracovat jen v závislosti na parametrech svých a dopadajícího světla. Systém je plně univerzální a pokud chcete nějak začít, tohle může být ta správná cesta, protože můžete začít klidně s jedním panelem s mikrostřídačem. Díky cenové náročnosti, ale nemá cenu hýřit pak takovým optimizmem, protože návratnost pak jde rychle do kytek.

Siťový střídač + DC optimizér

Poslední uvedené řešení, které v nabídce najdete především od společnosti SolarEdge, je takovým hybridem, který vylepšuje vlastnosti klasického řešení tak, že potlačuje většinu neduhů - jednotlivé MPPT jsou v samostatných krabičkách u panelů a tedy omezení výkonu jednoho panelu neovlivní výkon dalších článků řetězu. Jednotlivé panely tak dokonce i v jedné sérii mohou mít různou orientaci a nebo být klidně v poruše, aniž by se to projevilo více, než výpadkem konkrétního kusu. Při výpadku odběru DC optimizery poznají, že není odběr a přepnou se do "sleep" módu s minimálním výstupním napětím.
I tady ovšem platí, že je něco za něco - maximální výkon a tedy i produkce energie je vykoupena vyšším nákladem na pořízení.

Závěr

Řešení s mikrostřídači je elegantní pro pár panelů, které si jen tak zapojíme do zásuvky a třeba dáme doma na garáž - pomůže nám to snížit odběr když budeme klimatizovat, ohřívat bazén nebo pouštět čerpadlo. Systém s DC optimizérem bychom asi volili proto, že jsme hračičky a opravdu chceme ze solární elektrárny vymáčknout maximum bez ohledu na to, co to bude stát. A my ostatní, co chceme, aby vyrobená energie byla co nejlevnější, my dál budeme volit variantu co nejlevnějšího panelu v přepočtu na Wp a co nejlevnějšího střídače v přepočtu na kW výkonu. Tedy přejeme dobrou volbu!

Video:



Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Baterie, panely a hybridní měnič v ročních obdobích

Zveřejněno: 2023-01-01 20:15:12

Co je fotovoltaika a jak to asi funguje se i díky naší osvětě začíná i v neodborné veřejnosti alespoň tušit. Abyste netápali v důležitých chvílích, pojďte si základy zopakovat. Nováčci v oboru, čtěte pozorně! A pozor, na konci článku je video, které se nám na Youtube moc líbilo :)

Více zde »  
 

Wattrouter nebo Dry contact?

Zveřejněno: 2022-08-28 20:17:54

Ohřev vody představuje v nákladech domácnosti vcelku významnou energetickou položku. Fotovoltaická elektrárna po většinu roku může TUV nahřívat zdarma. O Wattrouteru se hodně píše, ale co je, sakra, ten Dry Contact?

Více zde »  
 

NZÚ light poctivě, pozor na energošmejdy

Zveřejněno: 2023-12-04 14:21:09

Už zase jsou důchodci na ráně - dostanou prachy z programu NZÚ light a nepoctivé firmy je oškubou jak slepice.  Pojďme se podívat,  jak se ohřev TUV pomocí FVE dělá poctivě a proč to tak musí být, co je fér.

Více zde »  
 
 




VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57



Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »